Forum    Dini Hikayeler  
     Yazan: zeynep_15   Son Yazan: mavera27 (02.01.2012 14:56:02)     Cevap: 9    Okunma: 4714
      Konu Adı: KİM MEZARDA BİR GECE GEİRMEK İSTER

Yazan

zeynep_15
(yeni)

Mesaj Tarihi: 07.11.2007 13:03:32   

BİRZAMANLAR,
Doğu'nun şehirlerinden birinde, zengin ve varlık bir adam lmş. Haberciler ve tellallar şehrin sokaklarına yayılıp halka şyle seslenmişler:
"Ey ahali! Bildiğiniz gibi Veli Ağa vefat etti. nemli bir vasiyeti var. Ahiret hayatına alışabilmek iin yardımcı arıyor. Kim mezarda geireceği ilk gecede ona eşlik ederse, Veli Ağa'nın servetinin yarısı kendisine verilecektir."
Tellalların onca bağırıp ağırmalarına rağmen, kimse bu ilgin teklife talip olmaya cesaret edemedi. Akşama doğru, şehrin en fakir adamlarından biri olan hamal, bakmış ki, elinde mal olarak bir kfe ve ipten başkası yok. "Hamal olarak yatar, ağa olarak kalkarım" diyerek koşmuş ve diri diri mezarda gecelemeye talipli olmuş.

Ertesi gn, genişe bir mezar kazmışlar. Bir tarafına iyice kefenlenen Veli Ağa'yı bir tarafına da hamalı yatırıp mezarı kapatmışlar.

Az sonra sual melekleri ıkıp gelmiş. "İkisi de artık bize emanet" diye aralarında konuşuyorlarmış. Biri:

"yle de.." demiş. "Zengin olan zaten burada kalıcı, nce şu hamaldan başlayalım."

teki melek bu teklifi makul grmş ve hamalın baş ucuna gidip sorguya başlamışlar:

"Dnyada malın mlkn var mıydı?"

"Alay etmeyin" demiş hamal. "Sırtımdaki kfeden ve ipten başka bir şeyim hi olmadı benim."

"yleyse syle bakalım" demiş melekler. "O kfe ile ipi hangi kazanla nasıl aldın?"

Hamal başlamış anlatmaya:

"Beş kişinin malını on kuruşa taşıdım. İkisini yedim sekizini sakladım. Ertesi gn de aynı işi yaptım. Byle byle para biriktirdim. Yemedim imedim, ucuza taşıdım ve bunları aldım."

Melekler:

"Olmadı" demişler. "Olmadı hamal efendi. Falancadan aldığın para hak ettiğinden ok azdı. Biz bunun hesabını ondan soracağız. Filancaya da ok ucuza taşımıssın, bunun da hesabını ondan soracağız"

"İyi ama.." demiş hamal. "hakettiğim parayı isteseydim, bana taşıtmazlardı ki..." "Sen merak etme" demiş melekler. "Nasıl olsa ikisi de buraya gelecek, o zaman biz sorarız bunların hesabını."

Ve sorguya devam etmişler:

"Sen bir daha syle bakalım. Kazandığının ne kadarını yedin, ne kadarını biriktirdin?"

"Vallahi" demiş hamal. "Genelde hep yarı yarıya... On aldıysam beş sakladım, beş yedim. İki kazandıysam, birini kenara attım."

"Olmadı" demiş melekler. "Bu iş hi olmadı. Sen hem kendinin hem de oluk ocuğunun boğazından kısmışsın. Hem kendi nefsine, hem de onların nefislerine zulmetmişsin. Bu gnahtır bilmez misin?"

Hamal ne cevap vereceğini dşnrken kan ter iinde kalmış. Ve btn bir gece melekler sormuş o kıvranmış, melekler sormuş o kıvranmış.. Nihayet sabah olmuş ve mezarı aıp onu dışarıya ıkarmışlar.

Hamal bakmış, kadı efendi dahil btn şehir kabrin başına toplanmış. Hatta mehter takımı bile hazır bekliyor.

Kadı, mezardan kendisini dışarıya atan hamala:

"Afferin hamal efendi, kimsenin cesaret edemediği bir işi yaptın. Ama mkafatını da greceksin. Artık zengin bir adamsın."

Halkan bir alkış ve ?Yaşasın' kopmuş.

Hamal:

"İstemem! İstemem! Vallahi istemem!" diye bağırmış. "Ben, bir iple bir kfenin hesabını sabaha kadar veremedim. Onca servetin hesabını nasıl veririm. Kim isterse o alsın. Hesabını da alan versin!" ?

Cevap(1)
ayslan
(yeni)

Mesaj Tarihi: 23.11.2007 13:26:20  

ALLAH c.c    RAZI OLSUN  KARDEŞİM. GZEL BİR PAYLAŞIM RABBİM  YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN. 

Cevap(2)
beşminare
(yeni)

Mesaj Tarihi: 24.11.2007 01:45:21  

mkemmel allah razı olsun

Cevap(3)
riguelme
(yeni)

Mesaj Tarihi: 26.11.2007 00:50:04  

Allah (c.c.) razı olsun ok gzel bi paylaşım.Rabbim bizlere hesap zamanı magfiret eylesin inşaAllah,kabir azabından da muhafaza...

Cevap(4)
ucurum_cicegi
(yeni)

Mesaj Tarihi: 06.12.2007 19:05:07  

aman Allah'ım biz nasıl hesap veririz rabbim kabirde hesabımızı kolay eyle.hesabını veremicemiz işlerden alıkoy ... amin

Cevap(5)
selmanfaruk
(yeni)

Mesaj Tarihi: 10.12.2007 13:17:11  

herkezin ibret alacağı bir hikaye hamal iple kfenin hesabını verememiş biz mrmzn hesabını nasıl vericez gnderene tesekkrleer saygılarımla

Cevap(6)
cansu dere
(yeni)

Mesaj Tarihi: 14.12.2007 10:26:35  

SELAMUN ALEYKM

ALLAH c.c. RAZI OLSUN KARDES PAYLASIMINIZ ICIN.
SELAM DUA ILE

Cevap(7)
durmuş
(yeni)

Mesaj Tarihi: 28.12.2007 23:36:41  

TEBRİK
Gerekten rnek bir mesaj, tebrik ederim. Onaylanmasını bekliyorum. Selam ve muhabbetlerimi arzederim.

Durmuş,

Cevap(8)
şehadetgl
(yeni)

Mesaj Tarihi: 20.03.2008 12:53:24  

GZEL BİR PAYLAŞIM OLMUŞ ALLAH RAZI OLSUN...

Cevap(9)
yahya
(yeni)

Mesaj Tarihi: 22.03.2008 21:02:23  

ellerine sağlık kardeşim

Cevap(10)
cumababa
(yeni)

Mesaj Tarihi: 25.03.2008 15:17:10  

(Bu Mesaj Onay Bekliyor...)

Google

Ziyareti:  Sitede şu anda 0 ye ve 58 misafir olmak zere toplam 58 kişi bulunuyor.

İstatistikler:  Bugn Tekil:11717  oğul:19744  Toplam:79812813  Bugn ye:0  Dn:0  Toplam:32227  Dn Tekil:23559  oğul:25663

Kim Nerede:  Misafir1, Misafir2, Misafir3, Misafir4, Misafir5, Misafir6, Misafir7, Misafir8, Misafir9, Misafir10, Misafir11, Misafir12, Misafir13, Misafir14, Misafir15, Misafir16, Misafir17, Misafir18, Misafir19, Misafir20, Misafir21, Misafir22, Misafir23, Misafir24, Misafir25, Misafir26, Misafir27, Misafir28, Misafir29, Misafir30, Misafir31, Misafir32, Misafir33, Misafir34, Misafir35, Misafir36, Misafir37, Misafir38, Misafir39, Misafir40, Misafir41, Misafir42, Misafir43, Misafir44, Misafir45, Misafir46, Misafir47, Misafir48, Misafir49, Misafir50, Misafir51, Misafir52, Misafir53, Misafir54, Misafir55, Misafir56, Misafir57, Misafir58,