Forum    Ashab/Ehlibeyt/12 İmamlar  
     Yazan: GL-i NidA   Son Yazan: GL-i NidA (11.01.2007 21:04:42)     Cevap: 0    Okunma: 6278
      Konu Adı: VELD BIN VELD

Yazan

GL-i NidA
(normal)

Mesaj Tarihi: 11.01.2007 21:04:42   

Kardesleri tarafindan iskence gren sahb:
VELD BIN VELD

Veld bin Veld, meshr Hlid bin Veld'in kardesiydi. Bedir gazsinda msriklerin safinda harbe katildi. Msrikler bu harpte yenilince, onu Abdullah bin Cahs esir aldi. Medne-i Mnevvereye getirdi.

Kardeslerinden henz msrik olan Hlid bin Veld ile Hism bin Veld, onu esretten kurtarmak zere Medne'ye geldiler. Abdullah bin Cahs kurtulus akesi verilmedike birakmak istemedi. Kardeslerinden Hlid rzi olduysa da, baba bir annesi ayri kardesi Hism kabl etmedi.

Zirh karsiligi anlastilar

Reslullah efendimiz babalarinin silh ve techizatinin verilmesini teklif etti. Bunu kabl ederek babalarinin yz dinar kiymetindeki kilici, zirhi ve migferi karsiliginda anlastilar. Veld'i esretten kurtarip, Mekke'ye yola iktilar.

Fakat Veld, Mekke yolu zerinde Medne'ye drt mil mesafedeki Z'l-Huleyfe'de onlardan ayrilip, Reslullahin yanina geldi. mn edip, Eshb-i kirmdan oldu.

Mslman olduktan bir mddet sonra Mekke'ye kardeslerinin yanina gelmisti. O zaman Hlid bin Veld sordu:

- Madem ki Mslman olacaktin, kurtulus fidyesi demeden olsaydin ya. Babamizdan kalan htirayi elimizden ikardin. Niin byle yaptin?

Veld de su cevabi verdi:

- Kureyslilerin, esrete dayanamadi da Muhammed'e tbi oldu demelerinden korktum.

Kardesleri onu Mahzmogullarindan ba'zi Mslmanlarla, Ays bin Eb Reba ve Eb Seleme bin Hism'in yanina hapsettiler. mn ettigi iin senelerce hapis yatti. Islmiyetin azili dsmanlarindan amcasi Hism ile msrik akrabalarindan ok zulm ve iskence grd.

Reslullah efendimiz msriklerin zulmne ugrayan Ays bin Eb Reba ile Eb Seleme bin Hism ve kendisi iin syle du ettiler:

- Ilh! Veld bin Veld'i, Seleme bin Hism'i, Ays bin Eb Reba'yi ve kffr elinde bunalip zayif ve ciz grlen diger m'minleri kurtar.

Veld Reslullahin dusi bereketiyle bir firsatini bulup, bagli bulundugu yerden kati. Medne-i Mnevvereye gelip, Reslullah efendimiz ile bulustu. Reslullah, Ays bin Eb Reba ile Eb Seleme bin Hism'in hlini sorunca, onlarin birbirlerine ayaklari ile bagli, siddetli azap ve iskenceler altinda kivrandiklarini haber verdi.

Ben kurtaririm

Reslullah efendimiz onlarin hline ok zlp, kurtarilma relerini aradi. Kimin kurtarabilecegini sorunca, senelerce iskence altinda kalmasina ragmen, Veld, byk bir cesret ve askla dedi ki:

- Y Reslallah! Onlari ben kurtarir, Size getiririm.

Tekrar Mekke'ye gelip, iskence gren Mslmanlarin yerini onlara yiyecek gtren bir kadini takip ederek grendi. Mazlmlar, tavansiz bir binada hapisti.

Geceleyin, lm de gze alarak byk bir cesretle duvardan siyrilip, mazlmlarin yanina vardi. mn etmekten gayri bir sulari olmayan, msriklerce bir tasa baglanip; Arabistan'in l havasindaki yakici sicakliginda her trl zulme ugratilan mazlmlari kurtarip, devesine bindirdi.

Medne'ye a, susuz, yalin ayak gnde geldiler. Parmaklari taslarin tahribatindan para para olmustu. Veld bin Veld kan revn iinde Reslullaha kavusmanin verdigi sevin ve huzrla btn sikintilarini bir bir unutuverdi.

Veld'in kardesi Hlid bin Veld, syle anlatir:

"Allah tel, benim hayrimi diledigi zaman, kalbime Islmiyet sevgisini dsrd. Beni, hayir ve serri anlayacak hle getirdi. Kendi kendime dedim ki:

- Ben, Muhammed'e karsi her savas yerinde bulundum. Bulundugum savas yerlerinden hibiri yoktur ki, dnerken, aykiri ve yanlis bir is zerinde bulundugumu ve Muhammed'in, muhakkak galip gelecegini iimde sezmis olmayayim!

Allah tarafindan korunuyor

Reslullah efendimiz, Hudeybiye'ye ikip geldigi zaman, ben de, msrik svarilerinin basinda yola iktim. Usfan'da, Reslullah efendimizle Eshbina yaklasip gzktm. Reslullah efendimiz, bizden emn bir srette Eshbina gle namazini kildiriyordu. zerlerine, birden baskin yapmayi dsndkse de, gereklesmedi. Byle olmasi da, hayirli oldu.

cami30.jpg (3181 Byte)Reslullah efendimiz, kalbimizden geenleri sezmis olmali ki ikindi namazini, Eshbina korku namazi olarak kildirdi. Bu, bana ok te'sr etti. Kendi kendime, "Bu zt, herhalde, Allah tarafindan korunuyordur" dedim. Mekke'ye dndgmde esitli dsnceler hlinde bocalar bir vaziyette idim.

"Necs'ye mi gideyim? Halbuki, kendisi, Muhammed'e baglanmis bulunuyor! Eshbi da, Onun yaninda emniyet ve selmet iinde barinip duruyorlar. Yoksa, Heraklis'n yanina gideyim de dnimi birakip Hiristiyan mi olayim, ya da Yahdlige mi gireyim? Yahut, kendilerine tbi olarak Acemlerle birlikte mi oturayim?" diye kendi kendime sylendim, dsndm durdum.

Ertesi sene, Reslullah efendimiz umre iin Mekke'ye gelip girince, O'ndan gizlendim. Kendisinin Mekke'ye girisini grmedim.

Kardesim, Veld bin Veld de umre iin gelip Mekke'ye girmisti. Beni, arayip bulamayinca, bana bir mektup yazmis ve mektubunda syle demisti:

(Dogrusu, ben, senin Islmiyetten byle tedirgin olmak ve yz evirip gitmekteki grsn kadar sasilacak bir grs grmedim! Halbuki, egri yola gitmekten seni alikoyacak bir aklin da var! Aklini kullansan ya! Islmiyet gibi bir dni, kim bilmez ve tanimaz olabilir?!

Onun gibi bir adam

Reslullah efendimiz, seni, bana sordu. "Hlid, nerededir?" dedi. Ben de, "Allah, onu getirir" dedim. Reslullah efendimiz bunun zerine buyurdu ki:

- Onun gibi bir adam, Islmiyeti bilmez ve tanimaz olabilir mi? Keski o, btn savas ve abalarini Mslmanlarin yaninda, msriklere karsi gsterseydi, kendisi iin, ne kadar hayirli olurdu! Biz, kendisini baskalarina tercih eder, stn tutardik!

Ey kardesim! En elverisli, en yararli yerlerde kairmis bulundugun firsatlara acele yetis!)

Bana, kardesimin bu mektubu gelince, gitmek iin, acele ettim. Islmiyete olan istegim de artti. Reslullah efendimizin syledikleri ise, beni ok sevindirdi, ferahlatti."

Hlid bin Veld daha sonra Medne'ye gelerek Mslman oldu.

Veld, Medne'de 629 senesinde veft etti.

Aıl ey gonca glm..Ağlama şeyda blblmmm.. Bu inleyen garip dilim Ahı figanı gldr gll....

Google

Ziyareti:  Sitede şu anda 0 ye ve 58 misafir olmak zere toplam 58 kişi bulunuyor.

İstatistikler:  Bugn Tekil:1  oğul:4850  Toplam:94336064  Bugn ye:0  Dn:0  Toplam:32262  Dn Tekil:1  oğul:22812

Kim Nerede:  Misafir1, Misafir2, Misafir3, Misafir4, Misafir5, Misafir6, Misafir7, Misafir8, Misafir9, Misafir10, Misafir11, Misafir12, Misafir13, Misafir14, Misafir15, Misafir16, Misafir17, Misafir18, Misafir19, Misafir20, Misafir21, Misafir22, Misafir23, Misafir24, Misafir25, Misafir26, Misafir27, Misafir28, Misafir29, Misafir30, Misafir31, Misafir32, Misafir33, Misafir34, Misafir35, Misafir36, Misafir37, Misafir38, Misafir39, Misafir40, Misafir41, Misafir42, Misafir43, Misafir44, Misafir45, Misafir46, Misafir47, Misafir48, Misafir49, Misafir50, Misafir51, Misafir52, Misafir53, Misafir54, Misafir55, Misafir56, Misafir57, Misafir58,