Forum    Tasavvuf  
     Yazan: abdullah   Son Yazan: abdullah (17.01.2007 21:55:08)     Cevap: 0    Okunma: 5350
      Konu Adı: Tevbe zamanı

Yazan

abdullah
(normal)

Mesaj Tarihi: 17.01.2007 21:55:08   

Allah Tel ve tekaddes hazretleri buyurur: -Ey m'minler! Hepiniz Allah'a tevbe edeniz ki, felh bulasınız. (Nr 31) -Ey m'minler! Bir daha dnmeyecek tevbe ile Allah'a tevbe ediniz. (Tahrim, 8) -Eğer yasak edildiğiniz byk gnahlardan kaınırsanız sizin br kabahatlerinizi de rter ve sizi şerefli bir mevkie sokarız. (Nisa, 31) -O, kullarının tevbesini kabul eden, kt hareketlerini bağışlayan, ne işlerseniz bilendir. (Şra, 25) Resl ekrem sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz buyurdular: -Kalbime yle şeyler gelir ki, her gn ve gece yetmiş def'a Allah'a istiğfar ederim. Ashab-ı Kiram: -Bizim en byk derdimiz nedir? dediler. -Derdiniz gnah derdidir, buyurdular. Ashab-ı Kiram: -Bunun ilcı nedir?dediler. Resl Ekrem efendimiz: -Gnah işleyenin gece karanlığında dili ile istiğfar etmesidir, buyurdular. (Riyz'n-Nasihn) -İblis tard edildiği zaman, "izzetine yemin ederim ki, insanların canı bedenlerinde durduka kalblerinden ıkmam," dedi. Allah Tel da buna karşılık "canları bedenlerinde bulunduka, izzetime yemin ederim ki, tevbe kapısını onlara kapamam" buyurdu. Bir hadis-i şerifde: -Kul vardır ki gnah sebebi ile cennete girer, buyurdu. -Bu nasıl olur ey Allah'ın Rasl? dediler. Buyurdular: -Gnah işler ve sonra pişman olur ve onu hep gznn nnde tutar, nihayet cennete girer, o zaman şeytan, keşke onu bu gnaha sokmasaydım, der. (Kimya-yı Saadet'den) -Kul gnahından tevbe etdiği zaman, Cenb-ı Hak bu gnahı, kiramen ktibin meleklerine, kulun gnah işlediği azalarına ve kulun gnah işlediği mekna ve o zamana unutturur ve bylece de kıyamet gnnde o tevbe eden kulun işlediği gnah iin bir şahid bulunmaz. -İstiğfar m'minin sahife-i amlinde nur gibi parlar. (Ramuz) Gene buyurdular: (Ebu Hureyre radıyallahu anh'den) -Bir kimse herhangi bir suretle gnah işlemiş duruma dşer fakat hemen peşinden ndim olub tevbe ve istiğfar eder ve bir daha işlememeğe azmederek "Ya Rabbi, ben bir gnah işledim. Beni mağfiret eyle!" derse Allah da şyle buyurur: -Kulum bir gnah işledi. Hemen peşinden, kendisinin bu gnahını afvedebilecek bir Rabbı bulunduğunu dşnerek işlemiş olduğu gnahdan dolayı pişmanlık duydu. Tevbe ve istiğfar etdi. Ve bir daha işlememeğe azmetdi. Ben de bu kulumu mağfiret eyledim. Resl ekrem sallallahu aleyhi ve sellem buyurur: (Hazreti Ali radıyallahu anh'den) -Mahlkat yaratılmazdan drt bin sene nce, Arş'ın etrafına şyle yazılmıştır: Ben (Allah) gnahlarına tevbe edib imn eden ve salih ameller işleyen, sonra da istikamete gelen kullarımın gnahlarını ok mağfiret ediciyim. -Gklere kadar ykselen gnahı işleseniz de sonra nedmet etseniz Allah Tel tevbelerimizi kabul eder. (İbn Mce) -Gndz gnah işleyenin tevbe etmesi iin, Allah geceleyin elini aar (tevbeyi kabul eder) gece gnahkr olanların tevbe etmeleri iin de gndzn elini aar, bu hal gneş batdığı yerden doğuncaya kadar (yani kıyamete kadar) devam eder. (Mslim) Rasl Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem buyurur: -Kul, Allah Telya itaat etdiği zaman Allah ona marifetullahı bahşeder. Taatı terkedince, daha nce vermiş bulunduğu bu marifetullahı geri almaz. Bilakis kıyamet gnnde, aleyhinde bir delil olarak kullanmak zere kalbinde bırakır. Kıyamet gn olunca da kendisine der ki: -Seni marifetullah ile mmtaz kılmış onu sana bahşetmiştim. Bildiğinle niin amel etmedin? İlminle niin mil olmadın? -Gnahdan tevbe eden kimse gnah işlememiş gibi olur. Fakat bir taraftan istiğfar diğer taraftan da gnahda ısrar eder ise el-iyaz billah Cenb-ı Hakk ile istihza eden kimse gibi olur. (Mslim) -M'min; gnahlarını, bir dağ altında oturup da zerine dağın hemen kvereceğinden korkan bir kimse gibi grr. Fcir ise gnahlarını burnunun zerine konub umuş bir sinek gibi grr. Yahya İbni Muaz kuddise sirruh buyurmuşdur ki: -Samimi bir tevbenin almeti dr: Oru tutmak iin az yemek. Namaz kılmak iin az uyumak. Hak Tel'yı zikretmek iin az konuşmak. Gene buyurdular: -Tevbe, gnahların hepsini yok eder. Tevbe bunu yaparsa, acaba onun rızası ne yapar? Rızası bunu yaparsa, sevgisi ne yapmaz ki, sevgisi akılları dehşete dşrr, sevgisi bunu yaparsa, dostluğu ne yapmaz ki. Dostluğu ondan gayrı her şeyi unutturur. Dostluğu bunu yaparsa, ltfu ne yazmaz ki? Cneyd Bağdd kuddise sirruh buyurdular: -Tevbenin mnsı ve merhalesi vardır: İlk olarak peşimnlık duymak, ikinci olarak yapılan kt işi tekrar etmemeye azmetmek. nc olarak da yapılan haksızlıkları (kul haklarını) hell etdirib husmetden arınmaktır.

dost odurki,sana doğrusun diye dost değildir ,sana doğrusun diyen...

Google

Ziyareti:  Sitede şu anda 0 ye ve 45 misafir olmak zere toplam 45 kişi bulunuyor.

İstatistikler:  Bugn Tekil:3929  oğul:5485  Toplam:86266385  Bugn ye:0  Dn:0  Toplam:32235  Dn Tekil:13942  oğul:15966

Kim Nerede:  Misafir1, Misafir2, Misafir3, Misafir4, Misafir5, Misafir6, Misafir7, Misafir8, Misafir9, Misafir10, Misafir11, Misafir12, Misafir13, Misafir14, Misafir15, Misafir16, Misafir17, Misafir18, Misafir19, Misafir20, Misafir21, Misafir22, Misafir23, Misafir24, Misafir25, Misafir26, Misafir27, Misafir28, Misafir29, Misafir30, Misafir31, Misafir32, Misafir33, Misafir34, Misafir35, Misafir36, Misafir37, Misafir38, Misafir39, Misafir40, Misafir41, Misafir42, Misafir43, Misafir44, Misafir45,