Forum    Dini Hikayeler  
     Yazan: semair   Son Yazan: semair (24.01.2007 14:16:59)     Cevap: 0    Okunma: 6278
      Konu Adı: allah ve resul'n seven sıkıntılara sabretsin...

Yazan

semair
(normal)

Mesaj Tarihi: 24.01.2007 14:16:59   

İbn Abbs [r.a] anlatıyor:" Bir ara Reslullah'ın [s.a.v] evinde byk bir sıkıntı ve kıtlık durumu baş gstermişti. Evde yiyecek namına hibir şey kalmamıştı. Bu durum Hz. Ali'nin kulağına ilişince hemen dışarı ıktı ve iş aramaya koyuldu. Bylelikle Reslullah'a yardımcı olmayı arzuluyordu. Nihayet yahudi bir adamın bostanına geldi. Burada bir mddet alıştı ve kuyudan on yedi kova su ekti. Yahudi onun bu alışmasına karşılık on yedi tane hurma verebileceğini ve bunu dilediği hurma eşidinden seebileceğini syledi. Hz. Ali [r.a] Acve denilen Medine hurmalarından on yedi tane alarak Reslullah'a [s.a.v] getirdi. Reslullah [s.a.v] hurmaları grnce,

- Ey Hasan'ın babası! Bu hurmalar da nereden geldi? diye sordu. Hz. Ali [r.a],

- Ey Allah'ın Peygamber'i! Sizin gnlerdir a olduğunuzu ve evinizde ka zamandır yiyecek hibir şeyin olmadığını duydum. Bunun iin dışarı ıktım ve alışıp kazanarak size yiyecek bir şeyler almak istedim, dedi. Bunun zerine Reslullah [s.a.v],

- Seni, bunu yapmaya ancak Allah ve Resl'nn sevgisi sevketti, buyurdu. Hz. Ali [r.a],

- Evet, y Reslullah! dedi. Daha sonra Hz. Peygamber [s.a.v] şyle buyurdular:

"Allah ve Resl'n seven hibir kimse yoktur ki, sel suyunun akışı hızıyla ona fakirlik gelmesin. Kim ki, Allah ve Resl'n severse, dnya sıkıntısına karşı hazırlıklı olsun"buyurdu.

Ka'b b. Ucre [r.a] anlatıyor: "Reslullah'ın [s.a.v] yanına gittim; grdm ki, beti benzi solmuş bitkin bir haldeydi.

-Anam babam sana feda olsun Ya Reslullah! Neden benziniz solgun? diye sordum.

- gndr mideme yiyecek namına bir şey girmedi, ondan! dedi. Bunun zerine hemen Reslullah'ın [s.a.v] yanından ayrıldım; iş aramaya koyuldum. Bir yahudinin devesi iin su ektiğini grdm. Kovası bir hurmaya onun iin kuyudan su ektim; bylece biraz hurma kazandım. Bunları aldım ve Reslullah'a [s.a.v] getirdim. Reslullah [s.a.v],

- Ey Ka'b! Bunlar nereden geldi? dedi. Ben de ona yaptıklarımı anlattım. Resl-i Ekrem [s.a.v],

- Ey Ka'b, beni seviyor musun? dedi.

- Anam babam sana feda olsun; evet seviyorum, dedim. Bunun zerine Reslullah [s.a.v],

"Şphe yok ki fakirlik, beni seven kimsenin zerine, sel sularının yatağına akışından daha hızlı gelir. Pek yakında sana da bir takım sıkıntılar isabet edecektir; bunlar iin hazırlıklı ol!" buyurdu.

Reslullah [s.a.v] bir ara Ka'b'ı gremeyince,

- Acaba Ka'b ne yaptı? diye sordu. Sahabeler,

- O hasta! dediler. Reslullah [s.a.v] kalktı evinden ıktı ve Ka'b'ın [r.a] evine kadar gitti. Ka'b'ın yanına gelince,

- Sana mjdeler olsun ey Ka'b! dedi. Reslullah'ın bu kutlu haberini duyan Ka'b'ın annesi,

- Cennet sana mutlu olsun ey Ka'b! dedi. Bunun zerine Reslullah [s.a.v],

- Allah adına sz veren bu kişi de kimdir? diye sordu. Ka'b [r.a],

- Y Reslullah, o benim annemdir, dedi. Reslullah [s.a.v] şyle buyurdu:

- Ey Ka'b'ın annesi! Onun cennete gireceğini nereden biliyorsun? Belki Ka'b, kendisine faydası olmayan şeyleri konuşmuş, yada kendisini zengin etmeyecek şeyleri tasadduk etmekten geri kalmış olabilir!"

Husayn b. Vahvah el-Ensr [r.a] anlatıyor: "Talha b. Ber [r.a] ne zaman Reslullah'a [s.a.v] rastlasa ona yapışır ve ellerini, ayaklarına perdi. Yine bir gn Reslullah'a [s.a.v] rastladığında ona,

- Y Reslullah! Bana neyi dilerseniz emredin; sizin emrinize karşı gelmeyeceğim, dedi. Talha o zamanlar daha gencecik bir delikanlıydı ve onun bu szleri Reslullah'ın [s.a.v] ok hoşuna gitmişti. Bu sebeple Reslullah [s.a.v],

- O halde git babanı ldr, dedi. Talha, anden ayağa kalktı, kapıya yneldi, fırlayıp dışarı ıktı, yıldırım hızıyla gidiyordu. Peygamberimiz şaka yapmıştı, arkasından seslendi:

"Gel, gel! Ben akraba bağlarını iğnetmek iin gnderilmedim." Talha b. Ber geri dnd geldi.

Bu hdiseden bir mddet sonra Talha [r.a] hastalandı. Mevsim kıştı. Bulutlu ve soğuk bir gnde Reslullah [s.a.v] onun ziyaretine geldi. Ziyaretini tamamladıktan sonra aile efradına,

- Talha'yı iyi grmyorum; onun lm yakın! Şayet vefat ederse hemen beni haberdar ediniz ki, geleyim, cenazesinde bulunayım ve namazını kıldırayım. Bu hususta gevsek davranmayın, dedi ve oradan ayrıldı. Ancak daha Slim b. Avfoğulları'nın yurduna gelmeden Talha vefat etmişti. O sırada akşam olmuş ve karanlık da kmşt. Talha [r.a] lmeden nce, ldğmde beni hemen gmn, bir an evvel rabbime kavuşturun. Reslullah'ı da ağırmayın; zira benim yzmden etraftaki yahudilerin ona bir ktlklerinin dokunmasının istemem! şeklinde bir vasiyette bulunmuştu ve vasiyeti gereği hemen defnedildi. Sabah olduğunda durum Reslullah'a arzedildi.

Google

Ziyareti:  Sitede şu anda 0 ye ve 57 misafir olmak zere toplam 57 kişi bulunuyor.

İstatistikler:  Bugn Tekil:1  oğul:8420  Toplam:94339634  Bugn ye:0  Dn:0  Toplam:32262  Dn Tekil:1  oğul:22812

Kim Nerede:  Misafir1, Misafir2, Misafir3, Misafir4, Misafir5, Misafir6, Misafir7, Misafir8, Misafir9, Misafir10, Misafir11, Misafir12, Misafir13, Misafir14, Misafir15, Misafir16, Misafir17, Misafir18, Misafir19, Misafir20, Misafir21, Misafir22, Misafir23, Misafir24, Misafir25, Misafir26, Misafir27, Misafir28, Misafir29, Misafir30, Misafir31, Misafir32, Misafir33, Misafir34, Misafir35, Misafir36, Misafir37, Misafir38, Misafir39, Misafir40, Misafir41, Misafir42, Misafir43, Misafir44, Misafir45, Misafir46, Misafir47, Misafir48, Misafir49, Misafir50, Misafir51, Misafir52, Misafir53, Misafir54, Misafir55, Misafir56, Misafir57,