Forum    Dini Hikayeler  
     Yazan: siyahzambak   Son Yazan: ihramlı (16.03.2007 22:24:53)     Cevap: 1    Okunma: 6723
      Konu Adı: ANNE, CENNET NE KADAR GZEL!...

Yazan

siyahzambak
(kıdemli)

Mesaj Tarihi: 16.03.2007 21:52:37   

ANNE, CENNET NE KADAR GZEL!...
 Gen kızlarımıza sohbetleriyle rehberlik yapan,
oğunun elinden tutan bir okuyucumuzun bir hatırasını aktarmak istiyorum:
Stuttgart Waiblingen blgesindeiki yılı aşkın haftalık evre sohbetlerinden tanıdığım bir hanım
telefonda şyle ağlıyordu: Hocahanım, bizimburada bir komşu, kızını kaybetti. 18 yaşındaydı. Ani bir lmle ld.
Annesi adeta ılgına dnd. Srekli isyanda, Keşke kızım şyle şyle olsa idi de lmese idi diye feryat figan ağlıyor.
Ne olur bir gelseniz onunla siz konuşsanız. Sizi az ok tanıyor. Size saygısı var, belki sizi dinler.
Biz ne yapacağımızı şaşırdık...
Ertesi gn gittim ve beni len gen kızın evine gtrdler.
Evde matem, yas... Anne bir kşede hi durmadan ağlıyor.
Bana annesi şunları anlattı:
"Kızım, ben ve babası her sene olduğu gibi geen sene de memleketimiz izmir'e tatile gittik.
Evimizin karşısındaki apartmanda bir gen adam oturuyor.
Terbiyesi, asaleti, giyimi ve duruşu ile kızımın dikkatini ekmiş.
Bana: Anne bak! Evlenebileceğim gen dedi. Biz de 'tanışalım' diye bir tanıdığı ile haber gnderdik ve tanıştık.
Maksadımızı arz ettik. Gen adam niversite okuyan dindar ve kltrl biri idi.
Kızıma: 'Aramızda kltr farkı var, siz aık gezen bir hanımsınız,
bense eşimin tesettrl ve mazbut bir insan olmasını isterim.' deyince kızım
'En kısa zamanda dinimi ğrenecek ve tatbik edeceğim, bana zaman ver.' dedi
 Ertesi yaz buluşmak zere anlaştılar.
Kızım ilk iş olarak kendisine dinimizi anlatacak, ğretecek bir yer aradı ve buldu.
ok gayretli dini bilgileri ğreniyor, namazlarını kılıyordu.
Bylece izin bitti ve Stuttgart'a dndk. Burada bir gz doktorunun yanında sağlık teknisyeni olarak alışıyor,
iş zamanından arta kalan zamanında da Kur'an-ı Kerim'i ğrenmek iin ok gayret sarf ediyordu.
Gelirken  getirdiği mantoyu ve eşarbı evde giyip 'Anne yakışıyor mu?' diyordu.
Btn samimiyetiyle islam'ı ğreniyordu. Sivaslı bir komşumuz onu oğluna istemiş, o ise "ret" cevabı vermişti.
Fakat o, bunu gurur meselesi yapmayarak Kur'an-ı Kerim'i ğrenmek iin onlardan yardım istemişti.
Bir gn 'Başım ağrıyor.' diye doktora gitti. 'Bir şeyin yok.' demişler.
Ama baş ağrısı devam ediyordu. Gz, kulak ve diş tahlillerinin sonucunda da bir şey bulamamışlardı.
Ama başının ağrısı da bir trl gemek bilmiyordu.
Bana anlattığına gre, bir gn, evde kimse olmadığı halde,
evimize bir gen delikanlı gelip ona kırmızı bir gl getirmiş 'Ben ahiretten geliyorum,
Allah-u Teala Hazretleri seni benim kısmetim yazdı, cennette sen benimsin. Burada evlenmeyeceksin.' demiş.
Baş ağrısı durumu 15 gn srd.
Son are olarak şule'yi hastaneye tahlil iin aldılar.
Araştırmalar neticesinde hibir şey bulamadılar.
Bir gn hastaneye gittiğimde yattığı odanın penceresinden bakıp bana şyle dedi:
'Anne! Cennet ne kadar gzel.' Dndm ve baktığı tarafa baktım, grdğm sadece park etmiş arabalardı.
Ama o bylenmiş gibi mutlu bir şekilde pencereden bakıyordu.
Bana dedi ki: 'Anneciğim, beni yarın saat 8.00'de gtrecekler.' dedi.
ılgına dndm. Babasına koştum, 'Kızımız lyor, yetiş.' dedim. Babası da aresiz yzme baktı.
Sylediklerine inanamıyorduk; ama yine de endişe ve telaşımız had safhadaydı.
'Ya doğruysa.' diyordum. O gece hi uyuyamadım. Ertesi gn sabah 7.00'de hastanedeydim.
Babası koridorda, ieri girmeye dayanamamış, aresiz ağlıyordu.
İeriye girdim. Kızım bana şyle vasiyette bulundu:
'Anneciğim, ben lnce sakın ağlama. izmir'deki o gence de benden selam syle,
Cenab-ı Hak ona mutluluklar versin. Ona minnettarım, dinimi ğrenmemde bana sebep oldu.
Anne, bu fakir gence maddi yardımda bulun ve onu istediği bir kızla evlendir.
Hesabımda onun evlenmesi iin yeterli miktarda para var.
Bu arada sık sık saate bakıyordu. Sonra bylenmişesine 'Geldiler.' dedi.
Yzme baktı, korku ifadesi vardı. 'Anne, Azrail'in ayakları ne kadar byk.' dedi, odanın uzunluğu kadar.
'Babama selam syle.' dedi. Başını yastığa koydu,
kelime-i şehadet getirdi ve kızım ld!!!
Adeta ıldırmıştım. Odadan kendimi dışarı attım, 'Bey' dedim 'Kızımız ld'.
ikimiz tekrar odaya daldık, kızımız vefat etmişti. Bizden istediklerini yerine getirdim.
şimdi ben bu acıya nasıl dayanırım?'(S. Yerlikaya)
Bu ibret dolu olay, dinimizi ğrenme, marifetullah konusunda derinlememiz hususunda iyi bir ders olur inşaallah.

ilerlediğiniz yolda hi bir zorlukla karşılaşmıyorsanız,bilinki o yol asla sizi doğruya ulaştırmaz...

Cevap(1)
ihramlı
(normal)

Mesaj Tarihi: 16.03.2007 22:24:53  

allah razı olsun kardeş

Google

Ziyareti:  Sitede şu anda 0 ye ve 108 misafir olmak zere toplam 108 kişi bulunuyor.

İstatistikler:  Bugn Tekil:1  oğul:395707  Toplam:94726921  Bugn ye:14  Dn:0  Toplam:32276  Dn Tekil:1  oğul:22812

Kim Nerede:  Misafir1, Misafir2, Misafir3, Misafir4, Misafir5, Misafir6, Misafir7, Misafir8, Misafir9, Misafir10, Misafir11, Misafir12, Misafir13, Misafir14, Misafir15, Misafir16, Misafir17, Misafir18, Misafir19, Misafir20, Misafir21, Misafir22, Misafir23, Misafir24, Misafir25, Misafir26, Misafir27, Misafir28, Misafir29, Misafir30, Misafir31, Misafir32, Misafir33, Misafir34, Misafir35, Misafir36, Misafir37, Misafir38, Misafir39, Misafir40, Misafir41, Misafir42, Misafir43, Misafir44, Misafir45, Misafir46, Misafir47, Misafir48, Misafir49, Misafir50, Misafir51, Misafir52, Misafir53, Misafir54, Misafir55, Misafir56, Misafir57, Misafir58, Misafir59, Misafir60, Misafir61, Misafir62, Misafir63, Misafir64, Misafir65, Misafir66, Misafir67, Misafir68, Misafir69, Misafir70, Misafir71, Misafir72, Misafir73, Misafir74, Misafir75, Misafir76, Misafir77, Misafir78, Misafir79, Misafir80, Misafir81, Misafir82, Misafir83, Misafir84, Misafir85, Misafir86, Misafir87, Misafir88, Misafir89, Misafir90, Misafir91, Misafir92, Misafir93, Misafir94, Misafir95, Misafir96, Misafir97, Misafir98, Misafir99, Misafir100, Misafir101, Misafir102, Misafir103, Misafir104, Misafir105, Misafir106, Misafir107, Misafir108,