Bir zamanlar byk ve gl bir sultan varmış. Muktedir sultanın drt eşi varmış. Sultan en ok drdnc eşini sever, ona zen gsterir, bir dediğini iki etmezmiş. Bu en ok sevdiği eşi gnn her saatinde yanında, gznn nndeymiş. Sultan ondan ayrılmayı aklının ucundan geirmezmiş.

Yreği ve merhameti geniş olan sultan, nc eşini de severmiş. Ancak nedense bu eşinin gnn birinde kendisini terk edebileceğinden korktuğu iin, onu ok kıskanır, zerine titrermiş. yle de olsa, ona sahip olduğu iin gurur duyar, başkalarına tanıtmaktan zel bir zevk alırmış.

Her sz ferman olan sultanın ikinci eşine olan sevgisi ve ilgisi de az değilmiş. Kendisine karşı her zaman iyi ve sabırlı davranan eşi, ne zaman bir derdi olsa daima yanında olur, ona destek verirmiş. Birinci ve ikinci eşinin kendilerine zg zellikleri var; ama sultan en ok kendini nc eşinin yanında huzurlu ve gvende hissedermiş.

Sarayın kraliesi, hanım sultan olan kudretli hkmdarın birinci eşiymiş. Onu en ok seven, karşılık beklemeden sadakat gsteren, sağlığına ve hkmranlığına en byk katkıyı sağlayan bu eşi olmasına rağmen sultan, birinci eşiyle pek ilgilenmezmiş. Farkında olup olmadığı bile kuşkuluymuş. Oysa o da hep yanında dolaşır, glgesi gibi bir an olsun sultanı yalnız bırakmazmış.

Her lml (fani) gibi sultanın da bir gn vadesi dolmuş, artık dnyada yiyeceği lokma, alıp vereceği nefes kalmamış. lmcl bir hastalığa yakalanmış. Kesin olarak leceğini anlamış. ldkten sonra yapayalnız kalmaktan ok korktuğu iin, eşlerinden hangisinin lm yalnızlığını kendisi ile paylaşmak isteyebileceğini ğrenmek istemiş. En ok sevdiği drdnc eşine, lm yolculuğunda kendine eşlik edip etmeyeceğini sormuş. Aldığı cevap kalbine bıak gibi saplanmış. Herkesten ok sevdiği, zerinde titrediği eşi kısa ve net olarak, ?Hkmdarım, mmkn değil.? diye cevap vermiş. zlmş, sarsılmış ama yine de midini yitirmeden nc eşine sormuş: ?Hayatım boyunca seni sevdim, sen benimle birlikte lmeyi kabul eder misin?? nc eşi de, hi tereddt etmeden, ?Hayır, hayat ok gzel. Sen lnce ben yeniden evleneceğim.? diye cevaplamış. Sultan adeta yıkılmış, lm acısı gibi bir acının ta kalbine saplandığını hissetmiş. arnaar ikinci eşine dnmş ve, ?Her zaman yanımda oldun, beni hi yalnız bırakmadın, ne zaman yardım istesem elini uzattın, kendimi senin yanında hep gvende hissettim, lyorum. Tek başıma bu yolculuğa ıkmak istemiyorum, bana eşlik eder misin?? İkinci eşinden de şu cevabı almış: ?İsterdim; ama bu konuda sana yardımcı olamam. Senin iin yapabileceğim tek şey, sana mezara kadar eşlik etmektir. Senin iin yas tutacağımdan da emin olabilirsin; ama elimden başka şey gelmez!?

İlk eşine karşı hayatı boyunca cmert davranan, sevgisini, ilgisini hi eksik etmeyen sultanın durumunu, uğradığı derin hayal kırıklığını tahmin edebiliriz. Aklına birinci eşi gelmiş; ama ona sormamış. Hem eşinden aldığı olumsuz cevaplardan hem de zaten mr boyunca ona gerektiği, hak ettiği ilgiyi gstermediğinden ona sormaya cesaret edememiş. Ama birinci eşi her şeyin farkında, ilk eşten aldığı cevapları duymuş. Yatağının ucuna ilişmiş, byk bir sevgi ve metanetle, ?Sultanım, ben yanındayım, nereye gidersen git seninle olurum, seni takip ederim.? demiş. Sultan, ok şaşırmış, zlmş, iini derin bir pişmanlık duygusu kaplamış. Yakınarak ve utanarak: ?Keşke bir şansım daha olsaydı, sana hakkını verirdim.? demiş.

Gerek hayatta hepimiz drt eşi olan bir sultanız:

Drdnc eşimiz bedenimizdir; gzel grnmesi iin ne kadar zaman, kaynak ve aba harcarsak harcayalım ldğmzde bizi terk edecektir.

nc eşimiz sahip olduğumuz servetimiz ve statmzdr. lr lmez başkalarının eline geer.

İkinci eş ailemiz ve dostlarımızdır. Tm sorunlarımızı onlarla paylaşırız, lnce bizim iin gzyaşı dkerler; ama bizimle ahirete gelmezler.

Birinci eşimiz ise ruhumuzdur. Kıssadaki sultan gibi gafillerden isek onu mrmz boyunca ihmal ederiz.