Forum      
     Yazan: edep-haya   Son Yazan: edep-haya (19.03.2007 14:17:10)     Cevap: 0    Okunma: 6272
      Konu Adı: HZ ALİ NİN DİLİ İLE DUA

Yazan

edep-haya
(normal)

Mesaj Tarihi: 19.03.2007 14:17:10   

Hz.Ali'nin (k.v.) dilinden dua

16 03 2007

Hz.Ali'nin (k.v.) dilinden dua

Allahım! senin her şeyi kaplayan rahmetin hakkına; kendisiyle her şeye stn geldiğin, karşısında her şeyin boyun eğdiği gcn hakkına; her şeye galip geldiğin ceberutun hakkına; nnde hi bir şeyin duramadığı izzetin hakkına; her şeyi dolduran azametin hakkına; her şeye stn gelen saltanatın hakkına; her şeyin fani olmasından sonra baki kalacak vechin hakkına; her şeyin temellerini dolduran isimlerin hakkına; her şeyi ihata eden ilmin hakkına ve her şeyi aydınlatan cemalinin nuru hakkına senden niyaz ederim.
Ey Nur, ey Kutlu, ey evvellerin evveli ve ey ahirlerin ahiri! Allahım! Benim ismet perdesini yırtan gnahlarımı affet. Allahım! Bedbahtlıklara yol aan gnahlarımı affet. Allahım! Nimetleri değiştiren gnahlarımı affet. Allahım! Duanın icabetini nleyen gnahlarımı affet.
Affet Allah?ım
Allahım! Belanın inmesine sebep olan gnahlarımı affet.
Allahım! işlediğim btn gnahları ve yaptığım btn hataları affet.
Allahım! Ben sana zikrinle yaklaşmak istiyorum ve seninle senden şefaat diliyorum ve cmertliğin hakkına beni kendine yaklaştırmanı ve şkrn eda etmeyi bana nasip kılmanı ve zikrini bana ilham etmeni istiyorum.
Allahım! Huzur, huşu ve zelil olmuş bir dille, senden (hatalarıma) gz yummanı, bana merhametli davranmanı, beni verdiğine razı, kanaatkar ve her durumda mtevazı kılmanı diliyorum.
Allahım! İhtiya ve yoksulluğu şiddetli olan, ve hacetini zorluklar anında kapına getirene, katında bulunanlara byk rağbeti olan kimsenin yalvarışı gibi sana yalvarırım.
Allahım! saltanatın byk ve mekanın ycedir, tedbirin gizlidir; emrin aık; kahrın galip ve kudretin her yerde caridir;(yrrlktedir) ve senin hkmetinden kamak imkansızdır.
Allahım! Senden başka gnahlarımı affedecek; kabahatlerimi rtecek; kt amelimi iyiye evirecek birini bulamam.

Beni hizmetinde tut
Ey Rabbim, ey Rabbim, Ey Rabbim!
Ey Mabudum, ey Seyyidim, ey Mevlam ve ey benim Sahibim!
Ey varlığımı elinde tutan!
Ey zorluk ve aresizliğimi bilen!
Ey fakirlik ve yoksulluğumdan haberdar olan!
Ey Rabbim, ey Rabbim, ey Rabbim!
Hakkın, kudsiyetin, en yce sıfatın ve ismin hrmetine senden dileğim şudur: Gece ve gndzden oluşan vakitlerimi zikrinle canlandır ve beni kendi hizmetinde tut, ve amellerimi kendi indinde kabul buyur; ylesine ki, artık btn amellerim ve zikirlerim tek zikir şekline dnşsn, ve btn hallerim senin hizmetinde gesin.

Ltfunla, kereminle
Ey Seyyidim, ey gvenip dayandığım ve ey kendisine hallerimi sunduğum (Allah)!
Ey Rabbim, ey Rabbim, ey Rabbim!
Uzuvlarımı hizmetin iin glendir; Sana ynelmemde kalbime g ve sebat ver; Senden korkmada ve hizmetini srdrmede bana ylesine bir ciddiyet ver ki, Sana kulluktaki yarış meydanlarında Sana doğru koşayım, ve bu yolda mcadele verenler arasında yer alıp hızla
Sana doğru geleyim, ve Sana gnl verenler arasında Senin yakınlığına meyil edeyim, ve ihlaslılar gibi Sana yakınlaşayım, ve Senden yakiyn ehlinin korktuğu gibi korkayım, ve indinde mminlerle bir araya geleyim.
Allahım! Bana ktlk yapmak isteyeni cezalandır; bana tuzak kuran kimseye tuzak kur, ve beni, yanında en iyi pay alan, ve sana gre en yakın makama sahip olan, ve Sana hususi yakınlığı olan kullarından eyle, Gerekten bunlara erişmek, ancak senin ltuf ve kereminle olur.

Yceliğin hakkına
Cmertliğin hakkına bana cmert davran ve yceliğin hakkına tevecch eyle bana.
Rahmetin hakkına koru beni ve dilimi zikrine alıştır, ve kalbimi, kendi muhabbetine bağlı kıl, ve dualarımı iyi bir şekilde kabul etmekle beni minnettar eyle; yanılgılarımdan ge ve hatalarımı affet; muhakkak ki Sen, kullarının Sana ibadet etmelerine hkmettin; Sana dua etmelerini emredip, kabul etmeyi taahht ettin; o halde ey Rabbim! Yzm Sana evirdim ve ellerimi Sana atım; izzetin hakkına duamı kabul eyle ve arzularıma ulaştır; fazlın ve kereminden midimi kesme; beni insan ve cinlerden oluşan dşmanlarımdan koru.
Ey abuk razı olan! Duadan başka bir şeye sahip değilim, affet beni; muhakkak ki sen her istediğini yaparsın.
?Hazreti Ali?den devlet adamlarına ğtler
Hiddetine, gazabına (fkene), eline ve diline hakim ol. -Sakın halkından uzun mddet uzak veya saklı durma.
- Halka sevgi ve merhamet besle. -Alak gnll ve ll ol. -Denetime nem ver. -Hibir işi ihmal etme. -Sana helal olmayan şeylerde nefsine karşı sıkı dur
- Hibir cezalandırman iin katiyen sevinme. Sakın ?ben tam bir kudret sahibiyim, emrederim, itaat ederler? deme.
- Etrafındakilerden, ileri gelenlerinden ve akrabalarından hibirine katiyen toprak (devlet elindeki btn imkanlardan yararlanma hakkı) verme.
- Adaletten katiyen ayrılma. Byle yapmazsan zulmetmiş olursun.
- İnsanlar hakkındaki btn kin dğmlerini z. Seni intikama doğru srkleyecek iplerin hepsini kes. Sence aıklık kazanmayan şeylerin tm hakkında anlamamış grn. Şunu bunu gammazlayanların szne sakın arabuk inanma.
- Alkışa ve yersiz vgye msamaha etmek insanı byklenmeye sevk eder ve kibire yaklaştırır. Sakın insanların iyisiyle kts senin yanında bir olmasın.

Google

Ziyareti:  Sitede şu anda 0 ye ve 54 misafir olmak zere toplam 54 kişi bulunuyor.

İstatistikler:  Bugn Tekil:1  oğul:3182  Toplam:94334396  Bugn ye:0  Dn:0  Toplam:32262  Dn Tekil:1  oğul:22812

Kim Nerede:  Misafir1, Misafir2, Misafir3, Misafir4, Misafir5, Misafir6, Misafir7, Misafir8, Misafir9, Misafir10, Misafir11, Misafir12, Misafir13, Misafir14, Misafir15, Misafir16, Misafir17, Misafir18, Misafir19, Misafir20, Misafir21, Misafir22, Misafir23, Misafir24, Misafir25, Misafir26, Misafir27, Misafir28, Misafir29, Misafir30, Misafir31, Misafir32, Misafir33, Misafir34, Misafir35, Misafir36, Misafir37, Misafir38, Misafir39, Misafir40, Misafir41, Misafir42, Misafir43, Misafir44, Misafir45, Misafir46, Misafir47, Misafir48, Misafir49, Misafir50, Misafir51, Misafir52, Misafir53, Misafir54,