YEMEK TARİFLERİ LİSTESİ

KIRMIZI ET EŞİTLERİ

 

100 gr yağsız et

100 gr az yağlı et

100 gr orta yağlı et

100 gr ok yağlı et

91 kalori

156 kalori

307 kalori

425 kalori

KUZU ETİ

1 yaşından kk koyun yavrusuna kuzu denir. Hafif yağlıdır. 4-9 kilo arası gelenler ve genellikle ocak-mart sonlarına kadar bulunanlar st kuzusu, 10-15 kg arasında olan ve Mayıs-Aralık arasında bulunanlar Koyunlaşmış kuzudur. Dişisi erkeği farketmez.

KOYUN ETİ

Yurdumuzda 3 eşit koyun vardır. Dağlış, Karaman, Kıvırcık. En makbul Kıvırcıktır. Hangi cins olursa olsun koyunun erkeği dişisinden daha makbuldur. Yalnız erkeklerin burulmuş olması (erkeklik bezlerinin ıkarılmış olması) şarttır. Burulmamış koların etleri yağsız, sert ve ağır kokulu olur. Burulma işleminin kuzu iken yapılması gerekir. Ko halinde burulmuş hayvanların   etleri sert ve lifli olur. Bunu anlamak iin husyelerine bakılır. Kuzu iken burulan koyunların husyeleri fındık byklğnde ve beyaz kalır.  Dişi koyunlar ise genellikle yavruladıktan sonra kesildikleri iin kart olurlar. Etleri sert ve zor pişer.

KIVIRCIK

En makbul koyun etidir. Karnabat ve Merinos diye ikiye ayrılır. Karnabat'ın eti pembe ve lezzetlidir. Merinos esmer, daha lezzetsiz ve hafife kokulu olabilir. Kıvırcıkların kuyruğu kamı gibi ince ve uzundur.

DAĞLI

Beyaz ve Kara Dağlı olarak ikiye ayrılır. Beyazlar makbuldur. Beyaz Dağlı'ın kuyruğu stleri geniş, yukarıdan aşağıya doğru ortaları yarık, altlarında pskle benzer birşey sarkmaktadır. Karaların ise st taraf daha ensiz, aşağıdaki pskl ise ok uzundur.

KARAMAN

Beyaz ve Kızıl karaman olarak ikiye ayrılır. Beyazın eti az ok beyaz ve kara dağlıtan daha makbuldur. Kızıl karaman en kt koyun eti olarak kabul edilir. Beyaz karamanın kuyruğunda pskln yerinde ste kıvrılmış bir yumru bulunur. Kızılın ise bu yumrunun stnde ikinci bir yumru vardır ve byklğ danalarla lşebilecek derecededir.

KEİ ETİ

Koyuna gre daha az lezzetlidir. Bazı kişilerde mide ve bağırsak bozukluklarına yol aabilir. Oğlak eti daha fazla tercih edilir.

DANA ETİ

2 haftalıktan 14 haftalığa kadar olan sığır yavrularına dana denir. Sığırdan daha az yağlı olurlar. Etlerinin pembe olmas makbuldur.

SIĞIR ETİ

Dana etine tercih edilir. İyi sığır eti renginin canlı ve parlak olması ile tanınır. Daha az yağlı olduğu iin zellikle kıymalarda tercih edilir.

İNEK ve KZ ETLERİ

Trakya ve Erzurum cinsleri vardır. Trakya cinsleri daha yağsız ve daha lezzetlidir. Etleri pembemsi, yağları limon sarısıdır. Diğerlerinin etleri esmer, yağları daha koyu sarıdır. İnek etleri, kz etlerinden daha makbuldur.

MANDA ETLERİ

Dişileri tercih edilir. nk dişi mandalar alıştırılmaz. Etleri pembedir. Sığır ile mandayı ayırmanın yolu, yağ renkleridir. Mandaların yağları bembeyazdır.

www.Sevdalara.net