YEMEK TARİFLERİ LİSTESİ

STL GLLA TATLISI

 

 

Malzemeler ; 6 kişi iin

Byk ve yayvan bir tepsiye stn yarısını koyarak el yakacak sıcaklığa kadar ısıtın. Ceviziini fazla ufaltmadan dvp, hazırlayın.

Glla yaprağının bir tanesini ortadan ikiye bln. Bu yarım gllacı tekrar ikiye katlayarak sıcak stn iine batırıp yumuşamasını sağlayın. Stten ıkararak tabağa alın. İkiye katlanmış
ama eyrek glla grnmndeki yaprağın geniş tarafına dvlmş cevizden iki kaşık koyup sigara breği gibi ama daha kalınca sarın. Hepsini aynı şekilde sararak cam tepsiye dizin.

Kalan st kaynatıp şekerini koyun. Damak tadınıza gre şekerini azaltıp, artırabilirsiniz. Şeker stn iinde eriyince sıcak st glla tepsisine yavaş yavaş dkn. zerine bir kapak kapatıp st iyice ekmesini bekleyin. St ektike yeni st ilave edin. Gllalar iyice stl olmalı.

zerine isteğe gre meyva şekerlemesi ya da hindistan cevizi tozu ile sslenebilir. Hindistan cevizi beyaz gllacın zerinde pek belli olmasa da  ok hoş bir koku ve tad sağlar. Stn iyice ekip, doyma noktasına gelen glla tepsisini buzdolabına koyun. Soğuduktan sonra tabaklara alarak servis yapın.

6 yaprak glla

200 gr Cevizii

Kg Toz Şeker

1 Kg St

Meyva Şekerlemesi yada Hindistan Cevizi

Afiyet olsun......

www.Sevdalara.net